Puck

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Miasto powiatowe w województwie pomorskim. W 2007 roku, Puck posiadał 11 345 mieszkańców. Miejscowość leży u ujścia Płutnicy do Zatoki Puckiej, jednego z najlepszych akwenów wodnych w tej części Europy. Wielokrotnie odbywały się tam imprezy rangi mistrzowskiej - Mistrzostwa Świata i Europy w różnych kategoriach żeglarskich i windsurfingowych.

W okolicy przebywali ludzie już ok. 4 w.p.n.e., lecz w Pucku początki osady, to wczesne średniowiecze. Według odkryć archeologicznych w VII wieku, istniał u ujścia Płutnicy rozległy port. W XIII wieku, bezpieczeństwa osady strzegł gród kasztelański książąt pomorskich, a od 1309 roku, była to już komturia krzyżacka. Prawa miejskie od 1348 roku. Przez krótki okres miasto było zależne od Polski, a nawet przez 3 lata właścicielem Ziemi Puckiej był król szwedzki - banita Karol VIII Knutsson Bonde. Krzyżacy ponownie zajęli miasto w 1460 roku. Kolejna zależność od Polski datuje się na 1569 rok, a następnie powstaje tam twierdza i baza floty morskiej. Puck w czasie zaborów trafia do Prus, aby po Traktacie Wersalskim w 1920 roku, ponownie do Polski. Jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju, związana jest z Puckiem. Własnie tam, 10 lutego 1920 roku, odbyły się zaślubiny Polski z morzem, w obecności generała Hallera. Był to pierwszy i długo jedyny polski port morski. W Pucku powstała pionierska jednostka lotnicza w Polskiej Armii.

Historia

Zaślubiny z morze.

Po ponad wiekowej niewoli, ponownie można było przywitać się z polskim morzem. Generał Józef Haller wykorzystał to propagandowo. W obecności delegacji władz Polski, 10 i 11 lutego dokonał ceremonii symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Rzut pierścienia, ufundowanego przez gdańskie rodziny m.in. Leszczyńskich i Raciniewskich, był najbardziej zapamiętaną częścią uroczystości.

Mimo późniejszych dwukrotnych zaślubin w 1945 roku, w Kołobrzegu i Mrzeżynie, to właśnie Puck jest najczęściej uznawanym miejscem zaślubin z morzem.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja